YouTube'da Nasıl Para Kazanılır?

YouTube'da Nasıl Para Kazanılır?

     Bunun için tercih edebileceğiniz farklı işlemler vardır ve şu şekildedir;

 1. Reklamcılık Geliri
 2. Kanal Üyelikleri
 3. Ürün Rafı
 4. Süper Chat ve Süper Etiketler
 5. YouTube Premium Geliri

Bunların tümü YouTube İş Ortaklığı platformunda olmanız gerekir. Aksi halde para kazanılamaz. Ancak dolaylı olarak bir firmanın reklamını alırsanız, gelir elde edebilirsiniz. Ancak bunun için bir yüksek abone gerekir.

Şayet İş Ortaklığı koşullarını sağlayamıyorsanız, bunun anlamı abone sayınızın yeterli olmadığıdır. Dolayısıyla kabul edilmeniz oldukça zordur. Dolayısıyla para kazanmaya başlamak istiyorsanız, ilk olarak bunu sağlamanız şarttır.

YouTube Kanalı Açıp Nasıl Para Kazanılır?

YouTube kanalı kolay bir şekilde açılabilmektedir. Bunun için öncelikle Google hesabınız olmalıdır. Zira hatırlanacağı üzere yıllar önce YouTube, Google tarafından alınmıştır.

Bundan sonra YouTube resmi sitesine girerek, sağ üst köşedeki profil sembolüne tıklayıp ardından kanal oluşturmanız gerekir. Gerekli adımları takip ederek, saniyeler içerisinde tamamlamanız mümkündür.

Bunun için ödemeniz gereken ön ücret gerekmez. Ancak para kazanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. 4000 saat izleme ve 1000 abone elde etmeden başvuru yapamazsınız. Ancak tüm koşulları sağlamak da kesin kabul edileceğinizi göstermez. 

YouTube Para Kazanma Şartları Nelerdir?

YouTube üzerinden para kazanmak isteyenler, YouTube’dan para kazanma şartları 2020 sıkça sorulur. Bunun bir nedeni de zaman zaman değişebilmesidir. Zira birçok kişi YouTube üzerinden para kazanmaya başlayınca, kurallar sıkça değiştirilmiştir.

Burada YouTube İş Ortaklığı için 1000 abone son 12 ayda 4000 izlenme şartı vardır. Ayrıca farklı para kazanma metotları farklı şartlara bağlıdır. 18 yaşının üzerinde olmak da gerekir. Ayrıca ürün rafı için 10,000 üzerinde abone bulunmalıdır.

Premium kullanıcılar üzerinden gelir kazanmak için, içeriklerin Premium abonesi insanlar tarafından seyredilmesi gerekir. YouTube Shorts fonu da olmakla birlikte, ülkemizde henüz yoktur

4000 Saat İzlenme Ne Demek?

YouTube üzerinden para kazanmak isteyenlerin karşısına ilk çıkan şartlardan biri son 12 ayda 12 saat izlenme almadır. Platforma her geçen gün yeni üyeler katıldığı için ne olduğu, nasıl yapılabileceği bilinmeyebilir.

4000 saat izlenme, kanal tarafından paylaşılan videoların; ne kadar izlendiğini gösterir. Bunlar video izleme süresi bakımından hesaplanmaktadır. YouTube para kazanma etkinleştirme için bu koşul yoksa başvuru da yapılamaz.

Eğer şu konulara dikkat ederseniz, koşul sağlanabilir;

 1. İlgi çekici videolar oluşturmak
 2. Videoların sürelerinin uzun olması
 3. Kaliteli içerikler hazırlamak
 4. Dili doğru kullanmak
 5. Özgün videolar çekmek
 6. Video konularını tam olarak işlemek

Eğer bunlara dikkat ederseniz, izlenmeleriniz de yükselmeye başlar. Ancak bu yavaş yavaş olduğu için sabırlı şekilde sürdürmeniz şarttır.

YouTube 1000 Abone Ne Kadar Para Veriyor?

YouTube üzerinden insanlar ne kadar para kazanabileceğini sıklıkla merak eder. Zira YouTube’dan ne kadar para kazanılır 2020 yılında olduğu gibi, içerisinde bulunduğumuz senede de sorulmaktadır. Ancak bu gerek konuma, gerekse izlenmeye göre değişmektedir. Örneğin 1000 takipçiniz olan iki kişiden biri 500 diğeri 750 izlenme alıyorsa; ikinci sırada olan daha fazla kazanır.

Bununla beraber genel hatlarıyla değerlendirildiğinde 0,5 ile 2 Dolar arasında değiştiği görülmektedir. Dolayısıyla kendinizi geliştirir, izleyicilerinize daha iyi hitap ederseniz kazancınız yükselir. Aboneleriniz arttıkça izlenme de yükseleceği için, aylık kazanç artar.

Ancak unutmamanız gereken, her ay değişen meblağların yer aldığıdır.