Youtube Çocuk Kilidi Nasıl Kullanılır?

Youtube Çocuk Kilidi Nasıl Kullanılır?

Sosyal ortamlar her ne kadar zaman geçirme ve kaliteli bilgi edinme açısından gerekli olsa da her yaşa ve kişiye göre içerikler barındırması bazı tehlikelerin ortaya çıkması anlamına gelir. Çocukların kendi yaşıtlarına uygun video veya paylaşımlara erişiyor olması ise bu konuda en önemli detaylar arasında bulunur.

Çocuk kilidinin kullanımı veya kısıtlı moda geçiş şeklinde aktarılan bu durum çocukların yaşlarına uygun olmayan veya çeşitli tehlikeleri barındıran videolara erişmesini engellemek konusunda önemli bir yardımcı olarak göze çarpıyor.

Youtube üzerinden eklenen içeriklerin kontrolünün oldukça zor olduğu bilinirken çocukların bu şekilde bir engelleme ile kısıtlanmaya çalışılması alınacak en güvenli önlemler arasında bulunuyor.

Kısıtlı Moda Geçiş

Anne ve babalar olarak çocukları teknolojiden uzak tutmak için ellerinden gelen çabayı göstermesine karşılık yine de gerekli olan başarıyı elde etme konusunda bazı özellikleri kullanmak durumunda kalıyor. Google Chrome tarafından sunulan bu özelliğin aktif hale gelmesini sağlamak için:

  • Youtube tarafından sağ üst köşede sunulan giriş yap sekmesine ulaşılır,
  • Sol kısımda yer alan üç noktaya tıklanır,
  • Açılan ekranın alt kısmında bulunan kısıtlı moda gelinir,
  • Bu modu kapalı şekle getirmek aktivasyon için yeterlidir.

Yapılan işlemler oldukça kısa süre alırken kullanılır duruma gelmesi de onayla birlikte olacaktır.

Çocuk Kriteri Uygulaması

Youtube'da bulunan çocuk kriteri de çocukların daha güvenli şekilde video izlemesine olanak tanır. Bunun için yaş kriteri konusuna dikkat edilmelidir. Çocuklar için uygun olmayan bir video hazırlanırken yaş aralığı eklendiğinde çocukların izlemesine uygun olmayan kategoride yer alır. Böylece çocukların izlemesi engellendiğinden güvenlikle alakalı bir sorun oluşması da engellenmiş olur.

Youtube Çocuk Güvenliği

Çocuk güvenliğini sağlamak ve Youtube videolarının kısıtlı şekilde izlenmesini sağlamak için bahsedilen seçeneklerin dışında reklamların engellenmesi yolu da düşünülebilir. Reklamlar da çocuklar için bazı tehlikeler barındırdığından engellenmesi, izlenmemesi gelişimleri açısından gereklidir. Reklamları manuel olarak elle engellemek mümkünken farklı uygulamalara başvurmak da bir seçenek olabilir.

Youtube Adblocker Engellemesi

Oldukça çeşitli ve sayısız şekilde bulunan Adlocker çocuklarınızın reklamlarla alakalı sorun yaşamasını da engeller. Bunun için engelleme programını indirmeniz ve kurulum sonrasında onay vermeniz yeterli olur. Ardından hemen reklamların ve istenmeyen videoların izlenmesini engellemiş olursunuz.

Bu sayede çocuklarınıza bir başka koruma alanı daha açmak, reklamlarla gelebilecek tehlikelerden korumak mümkün hale gelir. Atlanmaması gereken önemli detaylar arasında olduğunu bilerek hareket etmek gerekir.