İphone Uygulamaları Kilitleme

İphone Uygulamaları Kilitleme

İphone kullanıcıları telefonda kullandıkları uygulamalara sadece kendilerinin erişimine açık olmasını istiyor. Bir başka kişinin uygulamalara erişimini engellemek istiyor. Bunun için İphone uygulama kilitleme yöntemleri yer alıyor. Bu yöntemler ile kolayca erişimi engelleyebilirsiniz.

İphone Telefonlarda Sınırlama Özelliği

İphone modellerinin kendi içerisinde yer alan özelliklerden biri de sınırlama özelliğidir. Bu özelliği kullanarak, kolay bir şekilde uygulamalara bir başkası tarafından erişimi kısıtlanabiliyor.

Bunun için şu adımlar izlenebilir;

  • İphone telefonların ayarlar kısmına girin.
  • Ayarlar kısmında yer alan genel kısmına girin.
  • Sınırlamalar bölümüne dokunun.
  • Sınırlamaları etkinleştir seçeneğine dokunun.
  • Son olarak bir şifre belirleyin ve onaylayın.

Burada önemli bir detay da, bu sınırlama özelliği yalnızca Apple uygulamalarında kullanılabiliyor.

Güdümlü Erişim Seçeneği İle Uygulama Kilitleme

Uygulama kilitleme yöntemlerinden bir diğeri de güdümlü erişim seçeneğidir. Bu özelliği etkinleştirmek için ''Ayarlar'' kısmından ''Genel'' bölümüne girerek, erişilebilirlik kısmından güdümlü erişim seçeneği aktif hale getirilir. Burada bir şifre belirleyerek güdümlü erişim etkinleştirilir. Bu özellik ile telefonda o anda kullanmakta olduğunuz uygulamalardan çıkış yapılması engellenir. Böylelikle başka uygulamalara da erişim imkanı olmaz.

Touch ID İle Uygulama Kilitleme

iphone telefonlarda yer alan Touch ID özelliği ile de, kolay bir şekilde uygulamalara erişim engellenebiliyor. Bunun için öncelikle telefonun ''Ayarlar'' kısmına girilir. Daha sonra ''Touch ID ve Şifre'' seçeneğine dokunarak bir şifre belirlenir. Bu özellik ile kilitlemek istediğiniz uygulamaları da seçmeniz mümkün. Seçtiğiniz uygulamalar kilitlenerek, başkası tarafından erişimi engelleniyor.

Üçüncü Taraf Uygulamalar İle Uygulama Kilitleme

İphone telefonlarda uygulama kilitleme yöntemlerinden bir diğeri de, üçüncü taraf uygulamalar kullanmaktır. Uygulama kilitleme yöntemleri arasında en iyisi diyebiliriz. Fakat bu yöntemi kullanmak için İphone telefonlarınızı jailbreak yapmanız gerekiyor. Yani Apple tarafından yapılan kısıtlamaların kaldırılması gerekir.

Apple üreticisinin kullandığı yazılımlardan farklı bir yazılım kullanılarak, diğer uygulamaları da yüklemek mümkün oluyor. Applocker, BirProtect, Locktopus gibi uygulamaları yükleyerek, kolay bir şekilde İphone telefonlarınızda kullandığınız uygulamaları kilitlemeniz mümkün hale geliyor. Bu yöntemi kullanmak istemeyen kişiler diğer yöntemler de kullanabilir.